Login: Hasło:
   Zapamiętaj mnie w: Portal biznesowy.net
Zarejestruj  |  Zapomniałem hasła
Portal Biznesowy.net dla firm - INTERNET DLA BIZNESU!Otworzyłem firmę i nic! Gdzie ci klienci?

Otworzyłem firmę i nic! Gdzie ci klienci?

Mimo świetnego pomysłu na biznes  i smykałki do interesów brakuje Ci klientów? Nie jesteś jedyny. Wielu lokalnych przedsiębiorców boryka się z podobnym problemem, chociaż w teorii zadbali o każdy szczegół. Czy aby na pewno? Powód może być prosty – klienci mogą po prostu nie wiedzieć o Twojej firmie.

Z czego to wynika? Często z braku doświadczenia i niewiedzy z zakresu reklamy i marketingu. Wielu przedsiębiorców uważa, że skoro widzą codziennie setki reklam, sami stają się ekspertami. Lub też, że reklama w ogóle nie jest im potrzebna – skoro są dobrzy, to klienci sami do nich trafią. To błąd. Dzisiejszy klient jest leniwy i oczekuje, ze to Ty wyjdziesz do niego z ofertą. Drugą sprawą jest też żartobliwa ale niestety prawdziwa zasada: „jeśli nie  ma Cię w Internecie, to nie istniejesz”.

Oczywiście niekoniecznie trzeba inwestować w wielkie kampanie reklamowe. Na taki luksus stać tylko duże firmy i korporacje. Co więc powinien zrobić lokalny przedsiębiorca? Przede wszystkim skupić się na wizualnej stronie swojej firmy. Najlepiej wynająć firmę, która zaprojektuje logo i zajmie się profesjonalną stroną internetową. Jest to wydatek, który się opłaca, bo nieprofesjonalne i brzydkie logo lub strona, źle świadczą o firmie i zamiast przyciągnąć klientów, mogą ich odstraszyć. Warto też przemyśleć nazwę. Wszelkie połączenia pierwszych liter imienia i nazwiska z branżą to częsty błąd. Lepiej zastanowić się nad dziedziną naszych działań i postarać się drogą skojarzeń wymyślić nowoczesną nazwę, łatwą do wymówienia i wyróżniającą nas od konkurencji.

Każda lokalna firma powinna też skupiać się na swoim bezpośrednim otoczeniu. Należy tak działać, aby miejscowa społeczność odczuła obecność Waszej firmy i poczuła z nią związek. Warto pomyśleć o ciekawych promocjach dla „sąsiadów” i o zaznaczenie swojej obecności w okolicy, np. rozdając balony z logo firmy w pobliskiej szkole. Pomysłów może być wiele. Nie warto zamykać się oczywiście tylko na „swoje” osiedle czy dzielnicę. Daj się zauważyć wszystkim klientom, którzy mogą być zainteresowani Twoimi usługami czy produktami. W tym celu nie trzeba zasypywać miasta kolejną warstwą ulotek lub wykupywać billboardu w centrum.

O wiele tańsze od billboardu i bardziej ekologiczne od ulotek są bazy firm. Klient, który chce znaleźć firmę z określonej branży często korzysta z takich serwisów świadomie lub jest na nie przekierowywany przez wyszukiwarki. Warto wybrać kilka katalogów – im więcej wpisów, tym większa pewność, że klient nas dostrzeże. Jakie katalogi wybierać. Warto skupić się na największych, a głównie lokalnych. Lokalne portale mają tą przewagę, że często oferują wyszukiwanie po konkretnej dzielnicy, nie wyświetlają też klientowi firm z miast, które go nie interesują. Przykładem takiego serwisu w Poznaniu jest BizPOZ, który pozwala na wyszukiwanie po dzielnicy, a także wyszukuje firmy w najbliższej okolicy Poznania, dzięki czemu, klient otrzymuje bardziej kompleksową informację.

Po wybraniu portalu musimy często zadecydować pomiędzy bezpłatną i płatną prezentacją. Firmy często decydują się na bezpłatną opcje, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo uboga wizytówka naszej firmy: zazwyczaj bez logo, aktywnego maila czy adresu strony internetowej, z jednym lub dwoma słowami kluczowymi. Czasami warto zainwestować w wersję pakietu z większą ilością słów kluczowych, logiem i dokładnymi danymi teleadresowymi. Jeśli klient wpisze np. catering Poznań i wyskoczy mu 10 firm, to prawdopodobne jest iż kliknie w tą która się wyróżnia, np. przez ładne logo.

Poza tymi podstawowymi działaniami, można pomyśleć także o podjęciu współpracy z innymi firmami, stowarzyszeniami czy klubami. To także daje rozgłos, a o ciekawych akcjach może napisać prasa, otrzymamy więc bezpłatną reklamę. Jeśli np. jesteśmy firmą cateringową, możemy nawiązać współprace z lokalnymi kołami gospodyń lub np. osobami, które wyrabiają przysmaki własnej roboty. Jeśli nie znamy takich firm możemy... poszukać ich na katalogach. Oczywiście jeśli już dotrzemy do klienta musimy zrobić wszystko, by go utrzymać. Dbajmy o to by utrzymywać z nimi dobre relacje i by byli zadowolenia z naszych usług. A nuż polecą nas znajomym?

Polecamy!


Popularne frazy
Statystyki Portalu
  • Oczekujące prezentacje: 49
  • Kategorie główne: 15
  • Podkategorie: 268
Firmy wg. PageRank