Login: Hasło:
   Zapamiętaj mnie w: Portal biznesowy.net
Zarejestruj  |  Zapomniałem hasła

Poleć mnie, czyli jak budować wizerunek swojej marki


Chciałbyś aby twoją firmę oraz ciebie jako partnera biznesowego polecali inni?

Rozmawiając z różnymi ludźmi często spotykam się z dosyć powszechnym, lecz dziwnym dla mnie podejściem do pewnej kwestii. Mianowicie ludzie często wyrażając swoją opinie na temat innych osób, którzy odnoszą sukcesy, formułują mniejwięcej takie zdanie: "On się dorobił bo ma znajomości". Jest to swego rodzaju zarzut kierowany do wszytkich tych, którzy potrafia umiejętnie korzystać ze swoich kontaków jakie pozyskiwali przez lata obracania się w określonych środowiskach branżowych, biznesowych i wielu innych.

Gdyby podjąć próbę i spojrzeć na to zagadnienie od drugiej strony to można by wysnuć tezę, że bardzo trudne a wręcz niemożliwe jest osiągnięcie sukcesu bez pewnego 'zasobu' znajomych osób.

Nie tylko takich do których można się zwrócić w przypadku, kiedy potrzebujemy porady albo jakiegoś rodzaju pomocy. Postarajmy się spojrzeć na różnego rodzaju kontakty jako swego rodzaju klucze otwierające drzwi. Dany ściśle sprecyzowany kontakt często może być dla nas jedynym kluczem otwierającym określone drzwi.  To wszystko wydaje się być oczywiste i odrobinę banalne, ale według tego co można usłyszeć na co dzień, stanowisko  sporej części społeczności z którą mam styczność na co dzień, istnieje krytyczne nastawienie do tej tematyki. Poglądu mówiącego, że warto zabiegać o aprobatę innych.

Podejmę próbę odnoszącą się do przynajmniej częściowego przekształcenia sposobu postrzegania kwestii kontaktów i budowania relacji z innymi.

Chciałbyś aby twoją firmę oraz ciebie jako partnera biznesowego polecali inni? Jestem przekonany, że odpowiedź brzmi twierdząco, przynajmniej z jednego powodu. Prawdopodobnie najlepsi specjaliści od reklamy na świecie nie wymyślili lepszego sposobu na promocję marki.

Wystarczy, że jedna zadowolona z usług Twojej firmy osoba przekaże 'dobrą nowinę' kolejnym dwóm. Każda z tych dwóch niech przekaże kolejnym dwóm co daje razem już w sumie siedem osób, które mają dobre zdanie na temat Twojej firmy! Łatwo sobie wyobrazić co się stanie w przypadku kiedy zadowolonych osób będzie na przykład ponad pięćdziesiąt.

Żadna reklama jaka dociera do ludzi, obojętne czy to jest reklama internetowa, telewizyjna czy jakakolwiek inna sztucznie stworzona nie przyniesie takich efektów jak dobra rekomendacja. Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się samo i tak poprostu. Aby znaleźć się pośród tych o których się dobrze mówi trzeba podjąć przedsięwziąć pewne środki.

Wymienię kilka podstawowych elementów w istotny sposób wpływających na to jak postrzegana jest i będzie w przyszłości nasza firma:

- zbyt mało czasu jaki poświęcamy na komunikację z naszymi klientami. Powinniśmy pamiętać, że nic nie szkodzi zapytać czy są oni zadowoleni z naszych usług oraz pracy jaką wykonujemy. Wystarczy, że stworzymy atmosferę roztaczanej przez nas opieki nad klientem a w przyszłości zostanie to z pewnością docenione,

- nie proszenie to druga bolączka przedsiębiorców w Polsce. Oczywiście 'nie proszenie' rozumiane jako brak formułowania uprzejmej prośby w kierunku zadowolonego klienta o polecenie nas komuś kto chętnie skorzystałby z naszych usług. 'Drogi kliencie! Skoro jesteś zadowolony to dlaczego nie polecisz nas swoim znajomym. Przekaż swoje zadowolenie i satyskakcję dalej!'

- iluzja jakości, którą ja osobiście łącze często z amatorstwem. Nie możemy jako właściciele własnej firmy dopuścić do tego, że klient zacznie postrzegać nasze działania jako niskiej jakości oraz wykonywane amatorsko. Brzmi jak oczywistość, ale trzeba podejść do realizacji każdego działania wobec klienta bardzo profesjonalnie i starać się aby był w stu procentach usatysfakcjonowany.

Powyższe trzy punkty są częścią wykładu, którego autorem jest Pan Grzegorz Turniak (http://www.turniak.pl). Wystarczy zaglądnąć do jego referecji i przyjrzeć się jego doświadczeniu zawodowemu i już wiadomo, że mamy do czynienia z wybitnym specjalistą.

Jeśli ktoś po przeczytaniu tego tekstu nadal jest głęboko przekonany, że tak zwane znajomości przychodzą same i wręcz lgną do ludzi, ponieważ Ci mają jakąś nadprzyrodzoną moc to najwyraźniej już mi się nie uda dokonać zmiany tego poglądu.

Jednak na koniec zacytuje słowa John Davison'a Rockefeller'a, który żyjąc na przełomie XIX i XX wieku powiedział : "Umiejętność przekonywania (postępowania z) ludzi stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który jestem gotowy płacić więcej, niż za jakikolwiek inny". Uważam, że te słowa wciąż doskonale wpasowują się zasady rządzące biznesem. Natomiast niech biografia pana Rockefellera będzie potwierdzeniem teorii i praktyki mówiących o tym, że im więcej ludzi wkoło wyraża pochlebną opinię na temat twój i twoich działań biznesowych a ty potrafisz z tego skorzystać tym lepiej ciebie.

 

Publikacja artykułu dzięki współpracy z Portalem Kojotybiznesu.pl
(zobacz dział: Nasi Partnerzy)

Polecamy!


Popularne frazy
Statystyki Portalu
  • Oczekujące prezentacje: 49
  • Kategorie główne: 15
  • Podkategorie: 268
Firmy wg. PageRank